Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu jest częścią nauki leśnictwa, zajmującą się zasadami najwłaściwszego sposobu pozyskiwania i przerabiania drewna oraz wszelkich innych produktów leśnych, by najlepiej nadawały się się do użytku lub zbycia.

Użytki leśne dzielimy na główne i uboczne.

Użytki główne stanowi drewno, ponieważ gospodarka leśna ma za cel właściwe pozyskiwanie tego produktu. Użytki uboczne to wszelkie płody, takie jak: żywica, nasiona, owoce, grzyby, zioła ole także pszczelarstwo leśne i in.

Użytkowanie główne czyli pozyskanie drewna, jest trudną pracą, wymagającą dużych umiejętności. Składa się ze ścinki drzew, zrywki drewna, wyrobu i przygotowania do wywozu drewna. Pozyskiwane drewno jest mierzone, znakowane i przyjmowane do ewidencji (czynności odbiórki drewna). Uzyskane w ten sposób informacje o pozyskanym drewnie trafiają do komputera i służą do jego identyfikacji i sprzedaży.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Manewry strażackie 2017

Manewry strażackie 2017

Dnia 25 maja na terenie Nadleśnictwa Gostynin w Leśnictwach Studzianka i Olszyny odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe z ochrony przeciwpożarowej lasu zorganizowane przez Państwową Straż Pożarną w Płocku przy udziale pobliskich Ochotniczych Straży Pożarnych.

Celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie możliwości taktycznych sił i środków PSP i OSP oraz doskonalenie umiejętności dowódczej PSP oraz służb leśnych w warunkach symulowanego pożaru.

Podczas ćwiczeń sprawdzono umiejętności dostarczania wody na duże odległości przy uwzględnieniu warunków terenowych oraz posiadanego sprzętu przy założeniu utrzymania ciągłości podawania wody. Przeprowadzono pokaz przerzynki drewna.

Ćwiczenia te doskonalą umiejętności przewidywania rozwoju pożaru przy pożarach kompleksów leśnych, sprawdzają skoordynowanie i stan gotowości jednostek bojowych oraz prawidłowości planów obrony obszarów leśnych. Szybka reakcja i dyscyplina pozwalają na podjęcie akcji gaszenia, by pożar nie rozprzestrzeniał się na dalsze tereny. Pożary powodują duże straty materialne oraz znaczne szkody w środowisku.

 

Tekst i zdjęcia - Bartosz Bittner