Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu jest częścią nauki leśnictwa, zajmującą się zasadami najwłaściwszego sposobu pozyskiwania i przerabiania drewna oraz wszelkich innych produktów leśnych, by najlepiej nadawały się się do użytku lub zbycia.

Użytki leśne dzielimy na główne i uboczne.

Użytki główne stanowi drewno, ponieważ gospodarka leśna ma za cel właściwe pozyskiwanie tego produktu. Użytki uboczne to wszelkie płody, takie jak: żywica, nasiona, owoce, grzyby, zioła ole także pszczelarstwo leśne i in.

Użytkowanie główne czyli pozyskanie drewna, jest trudną pracą, wymagającą dużych umiejętności. Składa się ze ścinki drzew, zrywki drewna, wyrobu i przygotowania do wywozu drewna. Pozyskiwane drewno jest mierzone, znakowane i przyjmowane do ewidencji (czynności odbiórki drewna). Uzyskane w ten sposób informacje o pozyskanym drewnie trafiają do komputera i służą do jego identyfikacji i sprzedaży.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs "Poznajemy uroki lasu i tajemnice otaczającej nas przyrody"

Konkurs "Poznajemy uroki lasu i tajemnice otaczającej nas przyrody"

21 listopada w Pałacu w Luszynie odbył się XIII finał konkursu dla przedszkoli pod nazwą "Poznajemy uroki lasu i tajemnice otaczającej nas przyrody".  Konkurs został zorganizowany przez Nadleśnictwo Gostynin we współpracy z Przedszkolem Samorządowym w Pacynie oddział w Luszynie.

 

Przedszkolaki  aby rozwiązać zadania konkursowe musiały wykazać się znajomością zwierząt, rozpoznać gatunki drzew po owocach i nasionach, a także wiedzieć jak zachowywać się w lesie. Pomiędzy poszczególnymi zadaniami konkursowymi drużyny konkursowe  prezentowały piosenki  i wiersze o tematyce przyrodniczej.  W finale konkursu udział wzięło 60 dzieci z 10 przedszkoli z terenu trzech powiatów.  Ponieważ poziom konkursu był bardzo wyrównany, nagrody trafiły do wszystkich przedszkoli biorących udział w konkursie. Dzięki uprzejmości właścicieli Pałacu w Luszynie - Państwa Olszewskich  konkurs odbył się w pięknej scenerii klasycystycznego pałacu z I połowy XIX wieku.