Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

"Trwale zrównoważoną gospodarkę leśną prowadzi się według planu urządzenia lasu". art.7.1 Ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach.

Podstawą prawną tworzenia planów urządzenia lasu dla nadleśnictw jest Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991r. Plan urządzenia lasu wg art.6.1.6. wspomnianej ustawy to "Podstawowy dokument gospodarki leśnej opracowywany dla określonego obiektu, zawierający opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej.

Podstawowym zadaniem planu urządzenia lasu jest projektowanie takiego gospodarowania zasobami drzewnymi, aby zachowana była idea wielofunkcyjności lasów oraz zapewnione było ich trwałe użytkowanie. Oznacza to z jednej strony konieczność korzystania z zasobów leśnych w oparciu o obliczone wskaźniki rozmiaru użytkowania, a z drugiej zadbanie o jak najmniejszy negatywny wpływ zaprojektowanych działań na środowisko przyrodnicze.

Nadleśnictwo Gostynin posiada aktualny Plan urządzenia lasu na lata 2013-2022, zatwierdzony przez Ministra Środowiska decyzją znak: DLP-lpn-611-48/32233/13/ŁP z dnia 13 sierpnia 2013r.

https://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_lodz/nadl_gostynin/plan_urzadzania_lasu/czesc_opisowa


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

PRZYWRACAMY CISA GOSTYNIŃSKIM LASOM

PRZYWRACAMY CISA GOSTYNIŃSKIM LASOM

22 kwietnia na terenie Nadleśnictwa Gostynin, w ramach programu restytucji cisa pospolitego, zaproszeni goście wraz z pracownikami Nadleśnictwa Gostynin posadzili kilkaset cisów.

 

Wśród gości biorących udział w akcji byli m.in. Wójt Gminy Gostynin Pan Edmund Zieliński, Burmistrz Miasta Gostynina Pan Paweł Kalinowski, Radny Powiatu Płockiego Pan Henryk Kamiński oraz Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi Pan Marek Miścierewicz.

W tym roku łącznie zostało posadzonych 1350 sztuk sadzonek cisa, pochodzących ze szkółki leśnej Nadleśnictwa Żołędowo (woj. kujawsko-pomorskie). Ponieważ cis jest gatunkiem objętym ochroną, na wprowadzenie go w naszych lasach nadleśnictwo musiało uzyskać zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

Cis pospolity (Taxus baccata) to gatunek wiecznie zielonego iglastego drzewa lub krzewu. Jego charakterystyczną cechą są czerwone nibyjagody. Cis był pierwszą rośliną w Polsce objętą ochroną. Władysław Jagiełło, aby zapobiec wycinaniu cisów, których drewno służyło do wyrobu uzbrojenia, w 1423 roku wydał statut ochraniający to drzewo. Warto również dodać, że przedstawiciel tego gatunku to najstarsze znane drzewo w Polsce - cis w Henrykowie Lubańskim liczy 1200 lat.

Cis jest gatunkiem silnie trującym, toksyny znajdują się zarówno w drewnie, igłach, jak i w nasionach. Jest to roślina pod częściową ochroną, w związku z tym należy pamiętać, że w stosunku do cisa obowiązuje zakaz jego umyślnego niszczenia, zrywania i przemieszczania, pod groźbą kary grzywny lub więzienia.

Alicja Rekus