Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uczciliśmy pamięć Żołnierzy NIezłomnych

Uczciliśmy pamięć Żołnierzy NIezłomnych

„Pozostaną nieśmiertelni na zawsze" – Gostynińscy Leśnicy uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych podziemia antykomunistycznego.

    Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe, obchodzone  1 marca - ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji. Stanowili oni ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski, uniezależnienie jej od wpływów sowieckich. Liczbę członków organizacji i wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.

1 marca został wybrany ze względu na rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Egzekucja miała miejsce w 1951 roku w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej. Święto obchodzimy od 2011 roku.

 

   W dniu 1 marca 2017 roku w centralnych uroczystościach w Warszawie przy ul. Rakowieckiej wzięli udział Prezydent RP Andrzej Duda, członkowie rządu, kombatanci, politycy, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk, mieszkańcy stolicy, grupy rekonstrukcyjne.

Nie zabrakło również  gostynińskich leśników.

„Wolna Polska po latach odbudowuje swój potencjał i wraca na odpowiednie dla Niej miejsce. (…) To miejsce, które w najbliższych latach stanie się muzeum, jest wielkim marzeniem dwóch ludzi, których już z nami dzisiaj nie ma – prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prof. Janusza Kurtyki. Obaj nieśli ten mit Żołnierzy Niezłomnych, bohaterów II konspiracji, mówiąc, że tym mitem musimy przełamać okowy komunizmu, którym spowito nasz naród przez lata sowieckiego zniewolenia. (…) To miejsce jest świadectwem tego, co się dzieje, kiedy Polska jest niesuwerenna(…). To muzeum będzie ostatecznym wypaleniem piętna zdrady na komunistycznych oprawcach, tak żeby ich nazwisk i imion nigdy nikt nie wymieniał z szacunkiem." – podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda.

Gostynin uczcił pamięć żołnierzy wyklętych

Niezłomnych wspominano w środę 1 marca przy tablicy pamiątkowej żołnierza Armii Krajowej ppor. Henryka Jóźwiaka. Burmistrz Paweł Kalinowski w wystąpieniu podkreślał, że Gostynin wreszcie ma swoje miejsce, gdzie można oddawać hołd bohaterom powojennego podziemia niepodległościowego.

 

Gostyninianie kwiaty i znicze składali w asyście uczniów PUL. Nie zabrakło kombatantów. I tu również nie zabrakło gostynińskich leśników…

  

                                                                                           Część i Chwała Bohaterom! 

 

  Zdjęcia:

  Sławomir Waćkowski  (uroczystość w Warszawie)

  Andrzej Adamski (uroczystość w Gostyninie) - żródło portal gostynin24.pl