Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to pojedyncze twory przyrody (drzewa, głazy itp.) lub ich grupy objęte ochroną ze względu na wyróżniające się rozmiary, cechy kształtu lub walory krajobrazowe.

Na gruntach Nadleśnictwa Gostynin występuje 20 pomników przyrody. Są to pojedyncze drzewa. Jeden z pomników jest pomnikiem powierzchniowym, obejmującym ok 0,2 ha fragment lasu z drzewami i dnem lasu porośniętym bluszczem pospolitym Hedera helix. W granicach zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Gostynin, ale poza jego gruntami, znajduje się ponadto 38 pomników przyrody.

Pomniki przyrody na opisywanym terenie powstawały w różnych okresach czasu, na podstawie różnych aktów prawnych. Po zmianach kompetencyjnych związanych z prowadzeniem nadzoru nad pomnikami przyrody i przeniesieniem ich do wojewody oraz reorganizacją administracyjną kraju aktualne podstawy prawne uznania za pomniki przyrody zawarte są w:

  • Rozporządzeniu nr 18 Wojewody Mazowieckiego z dnia 9 maja 2007r. w sprawie pomników przyrody położonych na terenie powiatu płockiego (Dz.Urz.Woj.Maz. Nr 89, poz. 2101)
  • Rozporządzeniu nr 19 Wojewody Mazowieckiego z dnia 9 maja 2007r. w sprawie pomników przyrody położonych na terenie powiatu płockiego (Dz.Urz.Woj.Maz. Nr 89, poz. 2102)
  • Rozporządzeniu nr 20 Wojewody Mazowieckiego z dnia 9 maja 2007r. w sprawie pomników przyrody położonych na terenie powiatu gostynińskiego (Dz.Urz.Woj.Maz. Nr 89, poz. 2103)
  • Rozporządzeniu nr 21 Wojewody Mazowieckiego z dnia 9 maja 2007r. w sprawie pomników przyrody położonych na terenie powiatu gostynińskiego (Dz.Urz.Woj.Maz. Nr 89, poz. 2104).

Żródło: Program ochrony przyrody dla N-ctwa Gostynin.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ćwiczenia terenowe studentów leśnictwa

Ćwiczenia terenowe studentów leśnictwa

W piątek 09.06.2017 r. w Nadleśnictwie Gostynin odbyły się zajęcia terenowe dla studentów Wydziału Leśnego SGGW. W zajęciach z hodowli lasu wzięło udział ponad stu studentów z udziałem pięciu profesorów .

Nadleśniczy powitał studentów na mogile Powstańców Styczniowych gdzie zaprezentował Nadleśnictwo oraz opowiedział o historii Powstania Styczniowego na Ziemi Gostynińskiej.

Pierwszy przystanek – Leśnictwo Drzewce – omówienie zasad prowadzenia rębni IB, porównanie odnowienia naturalnego i sztucznego sosny, warunki mikroklimatyczne panujące na zrębie, pielęgnacja upraw oraz czyszczeń wczesnych i ich wpływu na jakość przyszłego drzewostanu. Zaprezentowano możliwości naturalnego odnowienia dębu w rębni stopniowej gniazdowej udoskonalonej. Następnie odwiedzono tereny leśnictwa Duninów gdzie omówiono wady i zalety rębni gniazdowych, pielęgnacje starszych drzewostanów, etapy przebudowy drzewostanów grabowych, czyszczenia wczesne w młodnikach dębowych. Zajęcia zakończono w szkółce Choinek, na której przedstawiono zagadnienia dotyczące produkcji szkółkarskiej w Nadleśnictwie.

Zajęcia prowadzone w terenie są doskonałą okazją do wymiany doświadczenia pomiędzy studentami, profesorami i leśnikami.

 

Tekst: Bartosz Bittner

Zdjęcia: Jarosław Borczyński