Rezerwaty przyrody

Na gruntach Nadleśnictwa Gostynin jest siedem rezerwatów, o łącznej powierzchni 470,37 ha. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Gostynin znajduje się dziewięć rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 637,34 ha. Poza gruntami nadleśnictwa występują dwa rezerwaty: Dybanka i Jezioro Szczawińskie. Ponadto w granicach nadleśnictwa znajduje się otulina rezerwatu Jezioro Drzezno.

Parki krajobrazowe

Gostynińsko- Włocławski Park Krajobrazowy utworzony został uchwałą Nr XIX/70/79 Wojewódzkich Rad Narodowych w Płocku i Włocławku z dnia 5.04.1979 r. Aktualnym aktem prawnym normalizującym funkcjonowanie parku jest Rozporządzenie Nr 56 wojewody Mazowieckiego z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego w części położonej w województwie mazowieckim (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 120, poz. 3562).

Obszary chronionego krajobrazu

W granicach zasięgu terytorialnego nadleśnictwa znajdują się dwa obszary chronionego krajobrazu.

Obszary Natura 2000

Obszary Natura 2000 w myśl Ustawy o ochronie przyrody są krajową formą ochrony przyrody, wyznaczaną jednak na podstawie kryteriów określonych w prawie Unii Europejskiej.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to pojedyncze twory przyrody (drzewa, głazy itp.) lub ich grupy objęte ochroną ze względu na wyróżniające się rozmiary, cechy kształtu lub walory krajobrazowe.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne są to fragmenty ekosystemów, na których istnieją, bądź mogą powstać układy ekologiczne, korzystnie oddziałujące na otoczenie.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs "Poznajemy uroki lasu i tajemnice otaczającej nas przyrody"

Konkurs "Poznajemy uroki lasu i tajemnice otaczającej nas przyrody"

21 listopada w Pałacu w Luszynie odbył się XIII finał konkursu dla przedszkoli pod nazwą "Poznajemy uroki lasu i tajemnice otaczającej nas przyrody".  Konkurs został zorganizowany przez Nadleśnictwo Gostynin we współpracy z Przedszkolem Samorządowym w Pacynie oddział w Luszynie.

 

Przedszkolaki  aby rozwiązać zadania konkursowe musiały wykazać się znajomością zwierząt, rozpoznać gatunki drzew po owocach i nasionach, a także wiedzieć jak zachowywać się w lesie. Pomiędzy poszczególnymi zadaniami konkursowymi drużyny konkursowe  prezentowały piosenki  i wiersze o tematyce przyrodniczej.  W finale konkursu udział wzięło 60 dzieci z 10 przedszkoli z terenu trzech powiatów.  Ponieważ poziom konkursu był bardzo wyrównany, nagrody trafiły do wszystkich przedszkoli biorących udział w konkursie. Dzięki uprzejmości właścicieli Pałacu w Luszynie - Państwa Olszewskich  konkurs odbył się w pięknej scenerii klasycystycznego pałacu z I połowy XIX wieku.