Rezerwaty przyrody

Na gruntach Nadleśnictwa Gostynin jest siedem rezerwatów, o łącznej powierzchni 470,37 ha. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Gostynin znajduje się dziewięć rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 637,34 ha. Poza gruntami nadleśnictwa występują dwa rezerwaty: Dybanka i Jezioro Szczawińskie. Ponadto w granicach nadleśnictwa znajduje się otulina rezerwatu Jezioro Drzezno.

Parki krajobrazowe

Gostynińsko- Włocławski Park Krajobrazowy utworzony został uchwałą Nr XIX/70/79 Wojewódzkich Rad Narodowych w Płocku i Włocławku z dnia 5.04.1979 r. Aktualnym aktem prawnym normalizującym funkcjonowanie parku jest Rozporządzenie Nr 56 wojewody Mazowieckiego z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego w części położonej w województwie mazowieckim (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 120, poz. 3562).

Obszary chronionego krajobrazu

W granicach zasięgu terytorialnego nadleśnictwa znajdują się dwa obszary chronionego krajobrazu.

Obszary Natura 2000

Obszary Natura 2000 w myśl Ustawy o ochronie przyrody są krajową formą ochrony przyrody, wyznaczaną jednak na podstawie kryteriów określonych w prawie Unii Europejskiej.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to pojedyncze twory przyrody (drzewa, głazy itp.) lub ich grupy objęte ochroną ze względu na wyróżniające się rozmiary, cechy kształtu lub walory krajobrazowe.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne są to fragmenty ekosystemów, na których istnieją, bądź mogą powstać układy ekologiczne, korzystnie oddziałujące na otoczenie.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs „Poznajemy Uroki Lasu i Otaczającej Nas Przyrody”

Konkurs „Poznajemy Uroki Lasu i Otaczającej Nas Przyrody”

Już po raz czternasty w miniony piątek odbył się konkurs „Poznajemy Uroki Lasu i Otaczającej Nas Przyrody” organizowany przez Nadleśnictwo Gostynin. Konkurs swym zasięgiem obejmuje obszar dwóch województw (mazowieckiego, łódzkiego), trzech powiatów (gostynińskiego, płockiego, łowickiego), oraz siedmiu gmin (Gostynin, Łąck, Gąbin, Sanniki, Pacyna, Szczawin Kościelny, Łowicz). Nadrzędnym celem konkursu jest zaszczepienie w młodym pokoleniu Polaków szacunku do otaczającej nas przyrody. Przez te czternaście lat w konkursie wzięło udział ponad siedemset dzieci w wieku przedszkolnym.

            W tym roku gościliśmy w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki
w Kiernozi. Przybyłych gości oraz uczestników przywitali pani Marzena Bogucka dyrektor Przedszkola Samorządowego w Kiernozi współorganizator tegorocznego konkursu, oraz pan Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin Jacek Liziniewicz.

            Dzieci z dziesięciu przedszkoli w sześcioosobowych grupach rozwiązywały zadania związane m.in. z rozpoznawaniem grzybów jadalnych, znajomością ptaków odlatujących na zimę, czy też przysmakami leśnych zwierząt. Po każdym zadaniu dzieci z poszczególnych przedszkoli prezentowały program artystyczny. Na szczególne wyróżnienie zasługuje grupa pszczółek  pod opieką pani Kamili Buły z Przedszkola Samorządowego w Szczawinie Kościelnym, która porwała uczestników do wspólnej zabawy.

            Jury po długich i burzliwych obradach przyznało dziesięć równorzędnych pierwszych miejsc, poziom wiedzy dzieci oraz zaangażowania opiekunów grup był bardzo wysoki. Każde dziecko otrzymało nagrodę w postaci kolorowanki, opiekunowie książki, a do przedszkoli powędrowały nagrody rzeczowe w postaci: drukarek, urządzeń wielofunkcyjnych, czy też boombox-ów.

            Po zmaganiach konkursowych pani Marzena Bogucka dyrektor Przedszkola Samorządowego w Kiernozi zaprosiła uczestników konkursu oraz przybyłych gości na pyszny, domowy obiad.

Już za rok jubileuszowa piętnasta edycja konkursu, która tym razem będzie organizowana w Gostyninie.