Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ochrona lasu

Ochrona lasów przed szkodliwym działaniem różnego rodzaju czynników ma istotne znaczenie dla zachowania trwałości lasu. Zaniedbanie czynności związanych z profilaktyką i zwalczaniem chorób lasu, działanie szkodliwych czynników abiotycznych może doprowadzić do zagrożenia trwałości lasu.

Do głównych czynników biotycznych zagrażających gostynińskim lasom należy szkodliwa działalność owadów. Owady są grupą organizmów, które naturalnie występują w ekosystemach leśnych. Niektóre z nich, zwłaszcza owady żerujące na aparacie asymilacyjnym, drewnie i w systemie korzeniowym, wyrządzają poważne szkody w drzewostanach. W uprawach i młodnikach największe zagrożenie występuje ze strony szeliniaka i smolika znaczonego. W obrębie lasów duninowskich i częściowo w obrębie Gostynin istnieje ciągłe zagrożenie ze strony barczatki sosnówki i brudnicy mniszki. Na terenach tych konieczna jest stała kontrola zagrożenia i rejestrowanie zdarzeń związanych z występowaniem szkodników i uszkodzeń w drzewostanach.

Do innych czynników mających niekorzystny wpływ na stan drzewostanów nadleśnictwa należ czynniki abiotyczne - wśród nich: huraganowe wiatry, susze, wiosenne i jesienne przymrozki, pożary oraz czynniki pochodzenia antropogenicznego tj. powodowane gospodarczą działalnością człowieka i bezpośrednio zagrażające ekosystemom leśnym - kłusownictwo, zaśmiecanie, nielegalne wycinki.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ćwiczenia terenowe studentów leśnictwa

Ćwiczenia terenowe studentów leśnictwa

W piątek 09.06.2017 r. w Nadleśnictwie Gostynin odbyły się zajęcia terenowe dla studentów Wydziału Leśnego SGGW. W zajęciach z hodowli lasu wzięło udział ponad stu studentów z udziałem pięciu profesorów .

Nadleśniczy powitał studentów na mogile Powstańców Styczniowych gdzie zaprezentował Nadleśnictwo oraz opowiedział o historii Powstania Styczniowego na Ziemi Gostynińskiej.

Pierwszy przystanek – Leśnictwo Drzewce – omówienie zasad prowadzenia rębni IB, porównanie odnowienia naturalnego i sztucznego sosny, warunki mikroklimatyczne panujące na zrębie, pielęgnacja upraw oraz czyszczeń wczesnych i ich wpływu na jakość przyszłego drzewostanu. Zaprezentowano możliwości naturalnego odnowienia dębu w rębni stopniowej gniazdowej udoskonalonej. Następnie odwiedzono tereny leśnictwa Duninów gdzie omówiono wady i zalety rębni gniazdowych, pielęgnacje starszych drzewostanów, etapy przebudowy drzewostanów grabowych, czyszczenia wczesne w młodnikach dębowych. Zajęcia zakończono w szkółce Choinek, na której przedstawiono zagadnienia dotyczące produkcji szkółkarskiej w Nadleśnictwie.

Zajęcia prowadzone w terenie są doskonałą okazją do wymiany doświadczenia pomiędzy studentami, profesorami i leśnikami.

 

Tekst: Bartosz Bittner

Zdjęcia: Jarosław Borczyński