Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ochrona lasu

Ochrona lasów przed szkodliwym działaniem różnego rodzaju czynników ma istotne znaczenie dla zachowania trwałości lasu. Zaniedbanie czynności związanych z profilaktyką i zwalczaniem chorób lasu, działanie szkodliwych czynników abiotycznych może doprowadzić do zagrożenia trwałości lasu.

Do głównych czynników biotycznych zagrażających gostynińskim lasom należy szkodliwa działalność owadów. Owady są grupą organizmów, które naturalnie występują w ekosystemach leśnych. Niektóre z nich, zwłaszcza owady żerujące na aparacie asymilacyjnym, drewnie i w systemie korzeniowym, wyrządzają poważne szkody w drzewostanach. W uprawach i młodnikach największe zagrożenie występuje ze strony szeliniaka i smolika znaczonego. W obrębie lasów duninowskich i częściowo w obrębie Gostynin istnieje ciągłe zagrożenie ze strony barczatki sosnówki i brudnicy mniszki. Na terenach tych konieczna jest stała kontrola zagrożenia i rejestrowanie zdarzeń związanych z występowaniem szkodników i uszkodzeń w drzewostanach.

Do innych czynników mających niekorzystny wpływ na stan drzewostanów nadleśnictwa należ czynniki abiotyczne - wśród nich: huraganowe wiatry, susze, wiosenne i jesienne przymrozki, pożary oraz czynniki pochodzenia antropogenicznego tj. powodowane gospodarczą działalnością człowieka i bezpośrednio zagrażające ekosystemom leśnym - kłusownictwo, zaśmiecanie, nielegalne wycinki.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

1000 drzew na minutę

1000 drzew na minutę

Wiosną, gdy temperatura powietrza rośnie, a na roślinach pojawiają się pierwsze wiosenne pąki w lasach w całej Polsce rusza akcja odnowieniowa.  Wiosna to dla leśników bardzo pracowity okres. Corocznie w ciągu kilku tygodni, w Lasach Nadleśnictwa Gostynin leśnicy sadzą blisko milion drzew.  Dzięki temu lasów w naszym kraju przybywa po II Wojnie Światowej stanowiły one 21% kraju obecnie stanowią blisko 30%, a ich powierzchnia ciągle rośnie.  Przybywa również lasów liściastych coraz częściej w naszych lasach spotkać można dęby, buki czy lipy.  Las spełnia wiele funkcji: jest domem wielu gatunków zwierząt, daje nam grzyby i jagody, jest wspaniałym miejscem wypoczynku, ale przede wszystkim zapewnia nam drewno – niezastąpione, naturalne bogactwo, które wykorzystujemy w codziennym życiu. Dzięki corocznej pracy wielu osób w miejsce każdego wyciętego drzewa sadzone są nowe, które zapewnią drewno dla przyszłych pokoleń.

W ramach akcji edukacyjnej „1000  drzew na minutę" dzieci w wieku szkolnym ze szkół z powiatu Gostynińskiego miały okazję posadzić las z leśnikami.  Dla uczniów to była niepowtarzalna lekcja przyrody,  na której mogły zobaczyć jak sadzenie lasu wygląda w praktyce.  Zajęcia zakończyły się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.