Wydawca treści Wydawca treści

Obszary Natura 2000

Obszary Natura 2000 w myśl Ustawy o ochronie przyrody są krajową formą ochrony przyrody, wyznaczaną jednak na podstawie kryteriów określonych w prawie Unii Europejskiej.

Obszary Natura 2000 różnią się znacząco pod względem podejścia do ochrony od dotychczasowych form ochrony przyrody istniejących w naszym kraju. W obszarach Natura 2000 nie chroni się całości przyrody w postaci wszystkich jej elementów, ale określa się gatunki lub siedliska nazywane tu „przedmiotami ochrony", inne w każdym obszarze, dla których określa się potrzebne działania ochronne. Ewentualne rozpatrywanie wpływu działań gospodarczych na obszar Natura 2000 dotyczy tylko i wyłącznie wpływu na określone „przedmioty ochrony".

Obszary „ptasie" chronią wyłącznie gatunki ptaków i ich siedliska, natomiast obszary „siedliskowe" pozostałe gatunki zwierząt (poza ptakami), roślin oraz siedliska przyrodnicze.

W granicach zasięgu nadleśnictwa znajdują się dwa obszary Natura 2000. Są to:

Obszar specjalnej ochrony ptaków Doliny Przysowy i Słudwi PLB100007

Obszar powstał w 2012 r. w wyniku kompensacji przyrodniczej koniecznej do przeprowadzenia w ramach inwestycji budowy trasy S3. Obszar utworzony został rozporządzeniem Ministra Środowiska z 29 marca 2012 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie obszarów specjalnej ochrony ptaków.

Obszar zajmuje powierzchnię 3980,70 ha, w tym w granicach zasięgu nadleśnictwa znajduje się 1050,97 ha. W granicach obszaru Doliny Przysowy i Słudwi znajduje się 46,81 ha gruntów nadleśnictwa (w tym fragmenty wydzieleń liniowych). Są to następujące oddziały i wydzielenia obrębu Gostynin: 313d-g,i,j,n,o, 323d,f,g,i, 313Aj-o, r-cx, 329m, 332c,f,h, 332Ad,j-l.

Obszar obejmuje 30. kilometrowy odcinek dwóch niewielkich rzek Słudwi i jej dopływu  Przysowy. Doliny rzek mają zróżnicowaną szerokość i są w różnym stopniu użytkowane. Generalnie jednak są one silnie zmeliorowane, a koryta obu rzek uregulowane. W części północnej, w krajobrazie obszaru dominują łąki kośne oraz ubogie role i pastwiska, a także nieużytki. Łąki urozmaicone są licznymi zadrzewieniami i zakrzewieniami. W części południowej dominuje intensywna gospodarka rolna z rozległymi łąkami i polami, na których uprawiana jest głównie kukurydza. W części centralnej obszaru występują zakrzaczenia wierzbowe, turzycowiska i trzcinowiska.

Obszar obejmuje również teren źródliskowy Osetnicy oraz rezerwat przyrody Jezioro Szczawińskie.

Obszar jest istotny głównie dla migrujących ptaków, które w centralnej Polsce mają niewiele miejsc odpoczynku i żerowania. Rozległa i bezleśna w swej południowej części dolina Słudwi to miejsce licznego przebywania ptaków migrujących w okresie wiosennym. Żerują i odpoczywają tu stada liczące po kilkadziesiąt tysięcy osobników, głównie gęsi białoczelnych oraz siewek złotych. Obszar doliny jest również ważnym miejscem lęgowym podróżniczka, gęgawy, błotniaka zbożowego, derkacza, a obszar Jeziora Szczawińskiego również rybitwy czarnej.

Specjalny obszar ochrony siedlisk Dolina Skrwy Lewej PLH140051

Obszar został zatwierdzony przez Komisję Europejską, jako tzw. „OZW" (obszary o znaczeniu dla Wspólnoty) w 2011 r.

W granicach obszaru znajdują się następujące oddziały i wydzielenia: Obręb Duninów: 181a-d,g,h, 182d-k, 183d-h, 187a-f, 188f,g, 191a,b, Obręb Gostynin:19b-g,i,j,p 21p,r o łącznej powierzchni 79,43 ha (w tym fragmenty wydzieleń liniowych). Natomiast łączna powierzchnia obszaru w granicach zasięgu nadleśnictwa wynosi 98,99 ha.

Obszar obejmuje 129. hektarowy obszar doliny rzeki Skrwy Lewej, w którego skład wchodzi koryto rzeczne oraz otaczające je lasy i łąki. Teren jest tu urozmaicony morfologicznie. Rzeka Skrwa przecina przełomowym odcinkiem morenowy krajobraz, w związku z czym skarpy dolin są miejscami dość strome. Porastają je głównie grądy. Obniżenia terenu i wypłaszczenia zajmują łęgi olszowe i łąki.

Niewątpliwą wartością obszaru jest występowanie tu rzadkiego gatunku storczyka obuwika pospolitego (Cypripedium calceolus). Poza nim przedmiotami ochrony w obszarze są siedliska leśne: grądy i łęgi, a także siedliska nieleśne: łąki trzęślicowe i starorzecza.

Źródło: Program ochrony przyrody dla N-ctwa Gostynin.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Manewry strażackie 2017

Manewry strażackie 2017

Dnia 25 maja na terenie Nadleśnictwa Gostynin w Leśnictwach Studzianka i Olszyny odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe z ochrony przeciwpożarowej lasu zorganizowane przez Państwową Straż Pożarną w Płocku przy udziale pobliskich Ochotniczych Straży Pożarnych.

Celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie możliwości taktycznych sił i środków PSP i OSP oraz doskonalenie umiejętności dowódczej PSP oraz służb leśnych w warunkach symulowanego pożaru.

Podczas ćwiczeń sprawdzono umiejętności dostarczania wody na duże odległości przy uwzględnieniu warunków terenowych oraz posiadanego sprzętu przy założeniu utrzymania ciągłości podawania wody. Przeprowadzono pokaz przerzynki drewna.

Ćwiczenia te doskonalą umiejętności przewidywania rozwoju pożaru przy pożarach kompleksów leśnych, sprawdzają skoordynowanie i stan gotowości jednostek bojowych oraz prawidłowości planów obrony obszarów leśnych. Szybka reakcja i dyscyplina pozwalają na podjęcie akcji gaszenia, by pożar nie rozprzestrzeniał się na dalsze tereny. Pożary powodują duże straty materialne oraz znaczne szkody w środowisku.

 

Tekst i zdjęcia - Bartosz Bittner