Lasy nadleśnictwa

Nadleśnictwo Gostynin wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Składa się z dwóch obrębów leśnych: Gostynin i Duninów.

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Nadleśnictwo Gostynin, tak jak 430 innych nadleśnictw włącza się do akcji #sprzątaMY

 

Nadleśnictwo Gostynin, tak jak 430 innych nadleśnictw  włącza się do akcji #sprzątaMY. Wszystkich chętnych do udziału w akcji  zapraszamy do wspólnego sprzątania. Akcja rozpocznie się o godzinie 9.00 w następujących miejscach:

1. Las przy ul. Zazamcze i ul. Targowej w pobliżu cmentarza - zbiórka na skraju lasu.

2. Las  przy ulicy Płockiej i Bierzewickiej oraz po obydwu stronach toru kolejowego od OSIR-u do końca ul. Sienkiewicza- zbiórka na brzegu lasu przy ul. Płockiej oraz przy torach przy stadionie.

3. Las przy ul. 18 Stycznia w stronę Zalesia i Skrzan oraz nad osiedlem 18 Stycznia - zbiórka przy lesie na ul. 18 Stycznia koło leśniczówki.

4. Las przy ul. Kutnowskiej w stronę Lisicy i Drzewiec oraz nad osiedlem Kolonia - zbiórka przy ul. Kolonia.

5. Od jeziora Bartoszewo do Zalewu na Piechocie - zbiórka plaża Dybanka.

6. Las koło cmentarza i jeziora Kocioł - zbiórka brama cmentarna od ul. Kowalskiej.

7. Las przy ul. Czapskiego po obydwu stronach - zbiórka ul. Czapskiego przy lesie.

8. Las wzdłuż drogi Józefków -Trębki; las wzdłuż drogi w kierunku Białki , tereny wzdłuż żwironi - zbórka przy żwirowni

Nadleśnictwo zapewnia worki na śmieci i rękawice. Wszelkie informacje dotyczące akcji dostępne są pod numerem telefonu 24 235 30 56

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Zapraszamy na stronę www.lasy.gov.pl, gdzie dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY i przygotowanej w niej aplikacji mapowej każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy. Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.


 

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.