Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Hodowla lasu jest tym działem gospodarki leśnej, który - przez prawidłowe planowanie i wykonywanie czynności - zapewnia trwałe korzystanie z dobrodziejstw lasu. Hodowla lasu jest integralnie związana i innymi rodzajami prac leśnych (ochroną i i użytkowaniem lasu) i stanowi najważniejszą grupę prac leśnych.

Hodowlę można podzielić na odnowienie lasu i pielęgnowanie lasu.

Odnowienie lasu to zbiór czynności związanych z sadzeniem lasu na powierzchniach uprzednio wyciętych oraz na gruntach porolnych i nieużytkach.

Do czynności tych zaliczmy m.in. zbiór nasion, produkcję sadzonek na szkółkach leśnych, przygotowanie powierzchni do odnowienia lub zalesienia i sadzenie.

Pielęgnowanie lasu to dbanie o rozwój młodego pokolenia pochodzącego z sadzenia lub powstałego naturalnie, od pierwszego roku, aż do uzyskania w pełni dojrzałego drzewostanu. Do zadań pielęgnacyjnych zalicza się - wykonywane w zależności od wieku drzewostanu - najpierw pielęgnowanie upraw, następnie czyszczenia, później trzebieże. Zabiegi te polegają na usuwaniu drzew chorych, krzywych, i które we wzroście przeszkadzają innym drzewom.

Nadleśnictwo Gostynin wykonuje rocznie prace zalesieniowe i odnowieniowe na powierzchni ok. 100 ha. Sadzonki na potrzeby prac zalesieniowych pochodzą ze szkółki leśnej „Choinek". Zaopatrzona w deszczownię i kompostownię szkółka produkuje rocznie ok. 2,5 mln sadzonek wielu gatunków drzew iglastych i liściastych oraz krzewów. Produkcja pokrywa zapotrzebowanie nadleśnictwa na sadzonki, a nadwyżki zbywane są do zalesień.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

PRZYWRACAMY CISA GOSTYNIŃSKIM LASOM

PRZYWRACAMY CISA GOSTYNIŃSKIM LASOM

22 kwietnia na terenie Nadleśnictwa Gostynin, w ramach programu restytucji cisa pospolitego, zaproszeni goście wraz z pracownikami Nadleśnictwa Gostynin posadzili kilkaset cisów.

 

Wśród gości biorących udział w akcji byli m.in. Wójt Gminy Gostynin Pan Edmund Zieliński, Burmistrz Miasta Gostynina Pan Paweł Kalinowski, Radny Powiatu Płockiego Pan Henryk Kamiński oraz Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi Pan Marek Miścierewicz.

W tym roku łącznie zostało posadzonych 1350 sztuk sadzonek cisa, pochodzących ze szkółki leśnej Nadleśnictwa Żołędowo (woj. kujawsko-pomorskie). Ponieważ cis jest gatunkiem objętym ochroną, na wprowadzenie go w naszych lasach nadleśnictwo musiało uzyskać zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

Cis pospolity (Taxus baccata) to gatunek wiecznie zielonego iglastego drzewa lub krzewu. Jego charakterystyczną cechą są czerwone nibyjagody. Cis był pierwszą rośliną w Polsce objętą ochroną. Władysław Jagiełło, aby zapobiec wycinaniu cisów, których drewno służyło do wyrobu uzbrojenia, w 1423 roku wydał statut ochraniający to drzewo. Warto również dodać, że przedstawiciel tego gatunku to najstarsze znane drzewo w Polsce - cis w Henrykowie Lubańskim liczy 1200 lat.

Cis jest gatunkiem silnie trującym, toksyny znajdują się zarówno w drewnie, igłach, jak i w nasionach. Jest to roślina pod częściową ochroną, w związku z tym należy pamiętać, że w stosunku do cisa obowiązuje zakaz jego umyślnego niszczenia, zrywania i przemieszczania, pod groźbą kary grzywny lub więzienia.

Alicja Rekus