Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Hodowla lasu jest tym działem gospodarki leśnej, który - przez prawidłowe planowanie i wykonywanie czynności - zapewnia trwałe korzystanie z dobrodziejstw lasu. Hodowla lasu jest integralnie związana i innymi rodzajami prac leśnych (ochroną i i użytkowaniem lasu) i stanowi najważniejszą grupę prac leśnych.

Hodowlę można podzielić na odnowienie lasu i pielęgnowanie lasu.

Odnowienie lasu to zbiór czynności związanych z sadzeniem lasu na powierzchniach uprzednio wyciętych oraz na gruntach porolnych i nieużytkach.

Do czynności tych zaliczmy m.in. zbiór nasion, produkcję sadzonek na szkółkach leśnych, przygotowanie powierzchni do odnowienia lub zalesienia i sadzenie.

Pielęgnowanie lasu to dbanie o rozwój młodego pokolenia pochodzącego z sadzenia lub powstałego naturalnie, od pierwszego roku, aż do uzyskania w pełni dojrzałego drzewostanu. Do zadań pielęgnacyjnych zalicza się - wykonywane w zależności od wieku drzewostanu - najpierw pielęgnowanie upraw, następnie czyszczenia, później trzebieże. Zabiegi te polegają na usuwaniu drzew chorych, krzywych, i które we wzroście przeszkadzają innym drzewom.

Nadleśnictwo Gostynin wykonuje rocznie prace zalesieniowe i odnowieniowe na powierzchni ok. 100 ha. Sadzonki na potrzeby prac zalesieniowych pochodzą ze szkółki leśnej „Choinek". Zaopatrzona w deszczownię i kompostownię szkółka produkuje rocznie ok. 2,5 mln sadzonek wielu gatunków drzew iglastych i liściastych oraz krzewów. Produkcja pokrywa zapotrzebowanie nadleśnictwa na sadzonki, a nadwyżki zbywane są do zalesień.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ wraz ze Stowarzyszeniem Sympatyków Klubu Wisła Płock i Oddziałem IPN w Warszawie, podobnie jak w latach ubiegłych, są organizatorami tegorocznego Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Płocku. Obchody tego wyjątkowego święta odbędą się w dniu 3 marca br.

            Uroczystości rozpoczną się mszą św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. Biskupa Piotra Libery, o  godz. 12:00 w Bazylice Katedralnej WNMP, podczas której nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy memoratywnej upamiętniającej żołnierzy podziemia niepodległościowego - Żołnierzy Wyklętych. Wsparcia finansowego inicjatywie udzielił partner projektu PKN ORLEN.

            Po zakończeniu Mszy św., na placu przedkatedralnym, zostanie sformowana kolumna 6. Płockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy, wraz z rekonstruktorami, przejdą  w rytm marszów granych przez Szkolną Orkiestrę Dętą ZST, pod Panteon Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu  przy al. F. Kobylińskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty.

             Ostatnim akordem tegorocznego święta będzie koncert Andrzeja Kołakowskiego z towarzyszeniem Orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku, który rozpocznie się o godz. 18:00 w auli tejże szkoły – wstęp wolny.

 

Partnerami uroczystości są: Państwowa Szkoła Muzyczna w Płocku oraz Lasy Państwowe.

            Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Płocku został objęty patronatem: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL, Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Związku Żołnierzy NSZ.