Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Hodowla lasu jest tym działem gospodarki leśnej, który - przez prawidłowe planowanie i wykonywanie czynności - zapewnia trwałe korzystanie z dobrodziejstw lasu. Hodowla lasu jest integralnie związana i innymi rodzajami prac leśnych (ochroną i i użytkowaniem lasu) i stanowi najważniejszą grupę prac leśnych.

Hodowlę można podzielić na odnowienie lasu i pielęgnowanie lasu.

Odnowienie lasu to zbiór czynności związanych z sadzeniem lasu na powierzchniach uprzednio wyciętych oraz na gruntach porolnych i nieużytkach.

Do czynności tych zaliczmy m.in. zbiór nasion, produkcję sadzonek na szkółkach leśnych, przygotowanie powierzchni do odnowienia lub zalesienia i sadzenie.

Pielęgnowanie lasu to dbanie o rozwój młodego pokolenia pochodzącego z sadzenia lub powstałego naturalnie, od pierwszego roku, aż do uzyskania w pełni dojrzałego drzewostanu. Do zadań pielęgnacyjnych zalicza się - wykonywane w zależności od wieku drzewostanu - najpierw pielęgnowanie upraw, następnie czyszczenia, później trzebieże. Zabiegi te polegają na usuwaniu drzew chorych, krzywych, i które we wzroście przeszkadzają innym drzewom.

Nadleśnictwo Gostynin wykonuje rocznie prace zalesieniowe i odnowieniowe na powierzchni ok. 100 ha. Sadzonki na potrzeby prac zalesieniowych pochodzą ze szkółki leśnej „Choinek". Zaopatrzona w deszczownię i kompostownię szkółka produkuje rocznie ok. 2,5 mln sadzonek wielu gatunków drzew iglastych i liściastych oraz krzewów. Produkcja pokrywa zapotrzebowanie nadleśnictwa na sadzonki, a nadwyżki zbywane są do zalesień.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs „Poznajemy Uroki Lasu i Otaczającej Nas Przyrody”

Konkurs „Poznajemy Uroki Lasu i Otaczającej Nas Przyrody”

Już po raz czternasty w miniony piątek odbył się konkurs „Poznajemy Uroki Lasu i Otaczającej Nas Przyrody” organizowany przez Nadleśnictwo Gostynin. Konkurs swym zasięgiem obejmuje obszar dwóch województw (mazowieckiego, łódzkiego), trzech powiatów (gostynińskiego, płockiego, łowickiego), oraz siedmiu gmin (Gostynin, Łąck, Gąbin, Sanniki, Pacyna, Szczawin Kościelny, Łowicz). Nadrzędnym celem konkursu jest zaszczepienie w młodym pokoleniu Polaków szacunku do otaczającej nas przyrody. Przez te czternaście lat w konkursie wzięło udział ponad siedemset dzieci w wieku przedszkolnym.

            W tym roku gościliśmy w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki
w Kiernozi. Przybyłych gości oraz uczestników przywitali pani Marzena Bogucka dyrektor Przedszkola Samorządowego w Kiernozi współorganizator tegorocznego konkursu, oraz pan Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin Jacek Liziniewicz.

            Dzieci z dziesięciu przedszkoli w sześcioosobowych grupach rozwiązywały zadania związane m.in. z rozpoznawaniem grzybów jadalnych, znajomością ptaków odlatujących na zimę, czy też przysmakami leśnych zwierząt. Po każdym zadaniu dzieci z poszczególnych przedszkoli prezentowały program artystyczny. Na szczególne wyróżnienie zasługuje grupa pszczółek  pod opieką pani Kamili Buły z Przedszkola Samorządowego w Szczawinie Kościelnym, która porwała uczestników do wspólnej zabawy.

            Jury po długich i burzliwych obradach przyznało dziesięć równorzędnych pierwszych miejsc, poziom wiedzy dzieci oraz zaangażowania opiekunów grup był bardzo wysoki. Każde dziecko otrzymało nagrodę w postaci kolorowanki, opiekunowie książki, a do przedszkoli powędrowały nagrody rzeczowe w postaci: drukarek, urządzeń wielofunkcyjnych, czy też boombox-ów.

            Po zmaganiach konkursowych pani Marzena Bogucka dyrektor Przedszkola Samorządowego w Kiernozi zaprosiła uczestników konkursu oraz przybyłych gości na pyszny, domowy obiad.

Już za rok jubileuszowa piętnasta edycja konkursu, która tym razem będzie organizowana w Gostyninie.