Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

"Trwale zrównoważoną gospodarkę leśną prowadzi się według planu urządzenia lasu". art.7.1 Ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach.

Podstawą prawną tworzenia planów urządzenia lasu dla nadleśnictw jest Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991r. Plan urządzenia lasu wg art.6.1.6. wspomnianej ustawy to "Podstawowy dokument gospodarki leśnej opracowywany dla określonego obiektu, zawierający opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej.

Podstawowym zadaniem planu urządzenia lasu jest projektowanie takiego gospodarowania zasobami drzewnymi, aby zachowana była idea wielofunkcyjności lasów oraz zapewnione było ich trwałe użytkowanie. Oznacza to z jednej strony konieczność korzystania z zasobów leśnych w oparciu o obliczone wskaźniki rozmiaru użytkowania, a z drugiej zadbanie o jak najmniejszy negatywny wpływ zaprojektowanych działań na środowisko przyrodnicze.

Nadleśnictwo Gostynin posiada aktualny Plan urządzenia lasu na lata 2013-2022, zatwierdzony przez Ministra Środowiska decyzją znak: DLP-lpn-611-48/32233/13/ŁP z dnia 13 sierpnia 2013r.

https://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_lodz/nadl_gostynin/plan_urzadzania_lasu/czesc_opisowa


Asset Publisher Asset Publisher

Back

1000 drzew na minutę

1000 drzew na minutę

Wiosną, gdy temperatura powietrza rośnie, a na roślinach pojawiają się pierwsze wiosenne pąki w lasach w całej Polsce rusza akcja odnowieniowa.  Wiosna to dla leśników bardzo pracowity okres. Corocznie w ciągu kilku tygodni, w Lasach Nadleśnictwa Gostynin leśnicy sadzą blisko milion drzew.  Dzięki temu lasów w naszym kraju przybywa po II Wojnie Światowej stanowiły one 21% kraju obecnie stanowią blisko 30%, a ich powierzchnia ciągle rośnie.  Przybywa również lasów liściastych coraz częściej w naszych lasach spotkać można dęby, buki czy lipy.  Las spełnia wiele funkcji: jest domem wielu gatunków zwierząt, daje nam grzyby i jagody, jest wspaniałym miejscem wypoczynku, ale przede wszystkim zapewnia nam drewno – niezastąpione, naturalne bogactwo, które wykorzystujemy w codziennym życiu. Dzięki corocznej pracy wielu osób w miejsce każdego wyciętego drzewa sadzone są nowe, które zapewnią drewno dla przyszłych pokoleń.

W ramach akcji edukacyjnej „1000  drzew na minutę" dzieci w wieku szkolnym ze szkół z powiatu Gostynińskiego miały okazję posadzić las z leśnikami.  Dla uczniów to była niepowtarzalna lekcja przyrody,  na której mogły zobaczyć jak sadzenie lasu wygląda w praktyce.  Zajęcia zakończyły się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.