Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Szachowe Mistrzostwa Leśników RDLP w Łodzi 2017

Szachowe Mistrzostwa Leśników RDLP w Łodzi 2017

17 czerwca w Nadleśnictwie Gostynin odbyły się „Szachowe Mistrzostwa Leśników RDLP w Łodzi 2017".

17 czerwca w Nadleśnictwie Gostynin odbyły się „Szachowe Mistrzostwa Leśników RDLP w Łodzi 2017". Mistrzostwa zorganizował klub szachowy „GOSTMAT" Gostynin oraz Polskie Towarzystwo Leśne Oddział w Płocku. Honorowy Patronat nad zawodami objął Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin.

W zawodach łącznie udział wzięło 14 szachistów, reprezentujących Nadleśnictwa Gostynin, Płock, Poddębice i Smardzewice oraz pracownik Kampinoskiego Parku Narodowego.

W ramach mistrzostw rozegrano turniej szachów szybkich i turniej szachów błyskawicznych.

Turniej szachów szybkich rozegrano system kołowym (każdy z każdym), tempo gry wynosiło 15 minut dla zawodnika. W turnieju zwyciężył z kompletem punktów szachista – leśnik z Nadleśnictwa Poddębice: Roman Godlewski. Drugie miejsce zajął pracownik Nadleśnictwa Płock – Adam Iller. Trzecie miejsce zajął pracownik Nadleśnictwa Gostynin – Waldemar Dudziński.

Turniej szachów błyskawicznych rozegrano również systemem kołowym, tempo gry wynosiło 5 minut na partię dla zawodnika. W turnieju zwyciężył Roman Godlewski (Nadleśnictwo Poddębice), drugie miejsce zajął Waldemar Dudziński (Nadleśnictwo Gostynin), trzecie miejsce zdobył Wiesław Hernoga (Nadleśnictwo Smardzewice).

Podczas oficjalnego zakończenia mistrzostw najlepsi zawodnicy odebrali puchary i gratulacje od Pana Marka Miścierewicza Z-cy Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej RDLP w Łodzi oraz Jacka Liziniewicza Nadleśniczego Nadleśnictwa Gostynin i jednocześnie Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddział w Płocku.