Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to pojedyncze twory przyrody (drzewa, głazy itp.) lub ich grupy objęte ochroną ze względu na wyróżniające się rozmiary, cechy kształtu lub walory krajobrazowe.

Na gruntach Nadleśnictwa Gostynin występuje 20 pomników przyrody. Są to pojedyncze drzewa. Jeden z pomników jest pomnikiem powierzchniowym, obejmującym ok 0,2 ha fragment lasu z drzewami i dnem lasu porośniętym bluszczem pospolitym Hedera helix. W granicach zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Gostynin, ale poza jego gruntami, znajduje się ponadto 38 pomników przyrody.

Pomniki przyrody na opisywanym terenie powstawały w różnych okresach czasu, na podstawie różnych aktów prawnych. Po zmianach kompetencyjnych związanych z prowadzeniem nadzoru nad pomnikami przyrody i przeniesieniem ich do wojewody oraz reorganizacją administracyjną kraju aktualne podstawy prawne uznania za pomniki przyrody zawarte są w:

  • Rozporządzeniu nr 18 Wojewody Mazowieckiego z dnia 9 maja 2007r. w sprawie pomników przyrody położonych na terenie powiatu płockiego (Dz.Urz.Woj.Maz. Nr 89, poz. 2101)
  • Rozporządzeniu nr 19 Wojewody Mazowieckiego z dnia 9 maja 2007r. w sprawie pomników przyrody położonych na terenie powiatu płockiego (Dz.Urz.Woj.Maz. Nr 89, poz. 2102)
  • Rozporządzeniu nr 20 Wojewody Mazowieckiego z dnia 9 maja 2007r. w sprawie pomników przyrody położonych na terenie powiatu gostynińskiego (Dz.Urz.Woj.Maz. Nr 89, poz. 2103)
  • Rozporządzeniu nr 21 Wojewody Mazowieckiego z dnia 9 maja 2007r. w sprawie pomników przyrody położonych na terenie powiatu gostynińskiego (Dz.Urz.Woj.Maz. Nr 89, poz. 2104).

Żródło: Program ochrony przyrody dla N-ctwa Gostynin.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

1000 drzew na minutę

1000 drzew na minutę

Wiosną, gdy temperatura powietrza rośnie, a na roślinach pojawiają się pierwsze wiosenne pąki w lasach w całej Polsce rusza akcja odnowieniowa.  Wiosna to dla leśników bardzo pracowity okres. Corocznie w ciągu kilku tygodni, w Lasach Nadleśnictwa Gostynin leśnicy sadzą blisko milion drzew.  Dzięki temu lasów w naszym kraju przybywa po II Wojnie Światowej stanowiły one 21% kraju obecnie stanowią blisko 30%, a ich powierzchnia ciągle rośnie.  Przybywa również lasów liściastych coraz częściej w naszych lasach spotkać można dęby, buki czy lipy.  Las spełnia wiele funkcji: jest domem wielu gatunków zwierząt, daje nam grzyby i jagody, jest wspaniałym miejscem wypoczynku, ale przede wszystkim zapewnia nam drewno – niezastąpione, naturalne bogactwo, które wykorzystujemy w codziennym życiu. Dzięki corocznej pracy wielu osób w miejsce każdego wyciętego drzewa sadzone są nowe, które zapewnią drewno dla przyszłych pokoleń.

W ramach akcji edukacyjnej „1000  drzew na minutę" dzieci w wieku szkolnym ze szkół z powiatu Gostynińskiego miały okazję posadzić las z leśnikami.  Dla uczniów to była niepowtarzalna lekcja przyrody,  na której mogły zobaczyć jak sadzenie lasu wygląda w praktyce.  Zajęcia zakończyły się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.