Rezerwaty przyrody

Na gruntach Nadleśnictwa Gostynin jest siedem rezerwatów, o łącznej powierzchni 470,37 ha. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Gostynin znajduje się dziewięć rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 637,34 ha. Poza gruntami nadleśnictwa występują dwa rezerwaty: Dybanka i Jezioro Szczawińskie. Ponadto w granicach nadleśnictwa znajduje się otulina rezerwatu Jezioro Drzezno.

Parki krajobrazowe

Gostynińsko- Włocławski Park Krajobrazowy utworzony został uchwałą Nr XIX/70/79 Wojewódzkich Rad Narodowych w Płocku i Włocławku z dnia 5.04.1979 r. Aktualnym aktem prawnym normalizującym funkcjonowanie parku jest Rozporządzenie Nr 56 wojewody Mazowieckiego z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego w części położonej w województwie mazowieckim (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 120, poz. 3562).

Obszary chronionego krajobrazu

W granicach zasięgu terytorialnego nadleśnictwa znajdują się dwa obszary chronionego krajobrazu.

Obszary Natura 2000

Obszary Natura 2000 w myśl Ustawy o ochronie przyrody są krajową formą ochrony przyrody, wyznaczaną jednak na podstawie kryteriów określonych w prawie Unii Europejskiej.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to pojedyncze twory przyrody (drzewa, głazy itp.) lub ich grupy objęte ochroną ze względu na wyróżniające się rozmiary, cechy kształtu lub walory krajobrazowe.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne są to fragmenty ekosystemów, na których istnieją, bądź mogą powstać układy ekologiczne, korzystnie oddziałujące na otoczenie.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

PRZYWRACAMY CISA GOSTYNIŃSKIM LASOM

PRZYWRACAMY CISA GOSTYNIŃSKIM LASOM

22 kwietnia na terenie Nadleśnictwa Gostynin, w ramach programu restytucji cisa pospolitego, zaproszeni goście wraz z pracownikami Nadleśnictwa Gostynin posadzili kilkaset cisów.

 

Wśród gości biorących udział w akcji byli m.in. Wójt Gminy Gostynin Pan Edmund Zieliński, Burmistrz Miasta Gostynina Pan Paweł Kalinowski, Radny Powiatu Płockiego Pan Henryk Kamiński oraz Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi Pan Marek Miścierewicz.

W tym roku łącznie zostało posadzonych 1350 sztuk sadzonek cisa, pochodzących ze szkółki leśnej Nadleśnictwa Żołędowo (woj. kujawsko-pomorskie). Ponieważ cis jest gatunkiem objętym ochroną, na wprowadzenie go w naszych lasach nadleśnictwo musiało uzyskać zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

Cis pospolity (Taxus baccata) to gatunek wiecznie zielonego iglastego drzewa lub krzewu. Jego charakterystyczną cechą są czerwone nibyjagody. Cis był pierwszą rośliną w Polsce objętą ochroną. Władysław Jagiełło, aby zapobiec wycinaniu cisów, których drewno służyło do wyrobu uzbrojenia, w 1423 roku wydał statut ochraniający to drzewo. Warto również dodać, że przedstawiciel tego gatunku to najstarsze znane drzewo w Polsce - cis w Henrykowie Lubańskim liczy 1200 lat.

Cis jest gatunkiem silnie trującym, toksyny znajdują się zarówno w drewnie, igłach, jak i w nasionach. Jest to roślina pod częściową ochroną, w związku z tym należy pamiętać, że w stosunku do cisa obowiązuje zakaz jego umyślnego niszczenia, zrywania i przemieszczania, pod groźbą kary grzywny lub więzienia.

Alicja Rekus