Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

Łowiectwo na Ziemi Gostynińskiej to 9 obwodów łowieckich o łącznej powierzchni 47 820 ha, dzierżawionych przez 7 kół. Ponad 40% powierzchni obwodów to lasy zamieszkałe przez praktycznie wszystkie rodzime gatunki zwierzyny. Szacuje się, że na terenie naszych obwodów żyje obecnie ok. 90 szt. łosi, ponad 250 szt. jeleni, 1500 szt. saren i 450 szt. dzików. Coraz częstszym gościem jest daniel, którego kilkanaście osobników zaobserwowano w lasach duninowskich. Swoje wizyty w naszych okolicach składają też duże osobniki: wilk i lis.

Back

Mistrzostwa Polski Leśników w szachach

Z dniach od 23 do 26 lutego 2014r. w Kistowie (RDLP Gdańsk, N-ctwo Lipusz) odbyły się XXII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Leśników w szachach. W zawodach uczestniczyło 50 szachistów z Polski, Węgier i Rumunii. RDLP w Łodzi na zawodach reprezentowali pracownicy z N-ctwa Gostynin – Dudziński Waldemar, N-ctwa Płock – Iller Adam, N-ctwa Poddębice – Godlewski Roman oraz N-ctwa Przedbórz – Gaj Jarosław.

W klasyfikacji indywidualnej mistrzostw zwyciężył szachista - leśnik z Węgier Jozsef Nemeth. Drugie miejsce zajął Tadeusz Walczak z RDLP Toruń, a trzecie miejsce zdobył Roman Godlewski z RDLP Łódź (N-ctwo Poddębice). Pozostali gracze z RDLP w Łodzi zajęli miejsca w drugiej dziesiątce: Dudziński Waldemar – 12, Gaj Jarosław – 18, Iller Adam – 20.

W rywalizacji drużynowej brało udział  21 zespołów. Najlepszą okazała się drużyna z Węgier, która zgromadziła na swym koncie  16,5 pkt. (Nemeth 9,0 pkt, Papp 7,5 pkt.). Drugie miejsce zajął zespół RDLP w Łodzi z dorobkiem 14,0 pkt. (Godlewski 7,5 pkt, Dudziński 6,5 pkt.). Trzecie miejsce z dorobkiem również 14,0 pkt. zdobyli szachiści z RDLP w Olsztynie (Klimek 7,0 pkt, Dziadoń 7,0 pkt.). O srebrnym medalu dla RDLP w Łodzi zadecydowało wyższe miejsce Godlewskiego w klasyfikacji indywidualnej.