Web Content Display Web Content Display

historia n-ctwa

       W obecnych granicach Nadleśnictwo Gostynin powstało z dniem 1 stycznia 1992r. na podstawie zarządzenia GDLP nr 20 z dnia 22 listopada 1991r. (wyłączającego obręb Kutno z Nadleśnictwa Gostynin).

      Wchodzące obecnie w skład nadleśnictwa obręby Duninów i Gostynin przed reorganizacją w 1978 roku, stanowiły samodzielne nadleśnictwa, których nazwy pokrywały się z obecnymi nazwami obrębów.

      Lasy obecnego obrębu Duninów to głównie część byłego Nadleśnictwa Duninów, utworzonego w 1945 roku z upaństwowionych gruntów leśnych majątku ziemskiego Duninów i w nieznacznej części z lasów państwowych.

      W okresie przedrozbiorowym dobra te wchodziły w skład starostwa duninowskiego, utworzonego w 1758 roku, wyodrębnionego ze starostwa kowalskiego, w przedrozbiorowym województwie brzesko-kujawskim. Po rozbiorach dobra Duninów przekazano radcy dworu pruskiego von Ike. W posiadaniu tej rodziny, znanej później jako Ike-Duninowscy, dobra te pozostały do II wojny światowej.

      W roku 1960 z Nadleśnictwa Duninów wyłączono ok. 2000 ha lasów, które przekazano w zarząd Nadleśnictwa Czarne. Z kolei w roku 1970 do Duninowa przyłączono ponad 2500 ha lasu ze zlikwidowanego Nadleśnictwa Góry.

      Lasy obrębu Gostynin to głównie byłe lasy miasta Gostynin oraz w niewielkiej części lasy drobnych prywatnych właścicieli, upaństwowione po II wojnie światowej.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Manewry strażackie 2017

Manewry strażackie 2017

Dnia 25 maja na terenie Nadleśnictwa Gostynin w Leśnictwach Studzianka i Olszyny odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe z ochrony przeciwpożarowej lasu zorganizowane przez Państwową Straż Pożarną w Płocku przy udziale pobliskich Ochotniczych Straży Pożarnych.

Celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie możliwości taktycznych sił i środków PSP i OSP oraz doskonalenie umiejętności dowódczej PSP oraz służb leśnych w warunkach symulowanego pożaru.

Podczas ćwiczeń sprawdzono umiejętności dostarczania wody na duże odległości przy uwzględnieniu warunków terenowych oraz posiadanego sprzętu przy założeniu utrzymania ciągłości podawania wody. Przeprowadzono pokaz przerzynki drewna.

Ćwiczenia te doskonalą umiejętności przewidywania rozwoju pożaru przy pożarach kompleksów leśnych, sprawdzają skoordynowanie i stan gotowości jednostek bojowych oraz prawidłowości planów obrony obszarów leśnych. Szybka reakcja i dyscyplina pozwalają na podjęcie akcji gaszenia, by pożar nie rozprzestrzeniał się na dalsze tereny. Pożary powodują duże straty materialne oraz znaczne szkody w środowisku.

 

Tekst i zdjęcia - Bartosz Bittner