Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu jest częścią nauki leśnictwa, zajmującą się zasadami najwłaściwszego sposobu pozyskiwania i przerabiania drewna oraz wszelkich innych produktów leśnych, by najlepiej nadawały się się do użytku lub zbycia.

Użytki leśne dzielimy na główne i uboczne.

Użytki główne stanowi drewno, ponieważ gospodarka leśna ma za cel właściwe pozyskiwanie tego produktu. Użytki uboczne to wszelkie płody, takie jak: żywica, nasiona, owoce, grzyby, zioła ole także pszczelarstwo leśne i in.

Użytkowanie główne czyli pozyskanie drewna, jest trudną pracą, wymagającą dużych umiejętności. Składa się ze ścinki drzew, zrywki drewna, wyrobu i przygotowania do wywozu drewna. Pozyskiwane drewno jest mierzone, znakowane i przyjmowane do ewidencji (czynności odbiórki drewna). Uzyskane w ten sposób informacje o pozyskanym drewnie trafiają do komputera i służą do jego identyfikacji i sprzedaży.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

1000 drzew na minutę

1000 drzew na minutę

Wiosną, gdy temperatura powietrza rośnie, a na roślinach pojawiają się pierwsze wiosenne pąki w lasach w całej Polsce rusza akcja odnowieniowa.  Wiosna to dla leśników bardzo pracowity okres. Corocznie w ciągu kilku tygodni, w Lasach Nadleśnictwa Gostynin leśnicy sadzą blisko milion drzew.  Dzięki temu lasów w naszym kraju przybywa po II Wojnie Światowej stanowiły one 21% kraju obecnie stanowią blisko 30%, a ich powierzchnia ciągle rośnie.  Przybywa również lasów liściastych coraz częściej w naszych lasach spotkać można dęby, buki czy lipy.  Las spełnia wiele funkcji: jest domem wielu gatunków zwierząt, daje nam grzyby i jagody, jest wspaniałym miejscem wypoczynku, ale przede wszystkim zapewnia nam drewno – niezastąpione, naturalne bogactwo, które wykorzystujemy w codziennym życiu. Dzięki corocznej pracy wielu osób w miejsce każdego wyciętego drzewa sadzone są nowe, które zapewnią drewno dla przyszłych pokoleń.

W ramach akcji edukacyjnej „1000  drzew na minutę" dzieci w wieku szkolnym ze szkół z powiatu Gostynińskiego miały okazję posadzić las z leśnikami.  Dla uczniów to była niepowtarzalna lekcja przyrody,  na której mogły zobaczyć jak sadzenie lasu wygląda w praktyce.  Zajęcia zakończyły się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.