Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

"Trwale zrównoważoną gospodarkę leśną prowadzi się według planu urządzenia lasu". art.7.1 Ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach.

Podstawą prawną tworzenia planów urządzenia lasu dla nadleśnictw jest Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991r. Plan urządzenia lasu wg art.6.1.6. wspomnianej ustawy to "Podstawowy dokument gospodarki leśnej opracowywany dla określonego obiektu, zawierający opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej.

Podstawowym zadaniem planu urządzenia lasu jest projektowanie takiego gospodarowania zasobami drzewnymi, aby zachowana była idea wielofunkcyjności lasów oraz zapewnione było ich trwałe użytkowanie. Oznacza to z jednej strony konieczność korzystania z zasobów leśnych w oparciu o obliczone wskaźniki rozmiaru użytkowania, a z drugiej zadbanie o jak najmniejszy negatywny wpływ zaprojektowanych działań na środowisko przyrodnicze.

Nadleśnictwo Gostynin posiada aktualny Plan urządzenia lasu na lata 2013-2022, zatwierdzony przez Ministra Środowiska decyzją znak: DLP-lpn-611-48/32233/13/ŁP z dnia 13 sierpnia 2013r.

https://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_lodz/nadl_gostynin/plan_urzadzania_lasu/czesc_opisowa


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Uczciliśmy pamięć Żołnierzy NIezłomnych

Uczciliśmy pamięć Żołnierzy NIezłomnych

„Pozostaną nieśmiertelni na zawsze" – Gostynińscy Leśnicy uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych podziemia antykomunistycznego.

    Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe, obchodzone  1 marca - ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji. Stanowili oni ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski, uniezależnienie jej od wpływów sowieckich. Liczbę członków organizacji i wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.

1 marca został wybrany ze względu na rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Egzekucja miała miejsce w 1951 roku w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej. Święto obchodzimy od 2011 roku.

 

   W dniu 1 marca 2017 roku w centralnych uroczystościach w Warszawie przy ul. Rakowieckiej wzięli udział Prezydent RP Andrzej Duda, członkowie rządu, kombatanci, politycy, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk, mieszkańcy stolicy, grupy rekonstrukcyjne.

Nie zabrakło również  gostynińskich leśników.

„Wolna Polska po latach odbudowuje swój potencjał i wraca na odpowiednie dla Niej miejsce. (…) To miejsce, które w najbliższych latach stanie się muzeum, jest wielkim marzeniem dwóch ludzi, których już z nami dzisiaj nie ma – prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prof. Janusza Kurtyki. Obaj nieśli ten mit Żołnierzy Niezłomnych, bohaterów II konspiracji, mówiąc, że tym mitem musimy przełamać okowy komunizmu, którym spowito nasz naród przez lata sowieckiego zniewolenia. (…) To miejsce jest świadectwem tego, co się dzieje, kiedy Polska jest niesuwerenna(…). To muzeum będzie ostatecznym wypaleniem piętna zdrady na komunistycznych oprawcach, tak żeby ich nazwisk i imion nigdy nikt nie wymieniał z szacunkiem." – podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda.

Gostynin uczcił pamięć żołnierzy wyklętych

Niezłomnych wspominano w środę 1 marca przy tablicy pamiątkowej żołnierza Armii Krajowej ppor. Henryka Jóźwiaka. Burmistrz Paweł Kalinowski w wystąpieniu podkreślał, że Gostynin wreszcie ma swoje miejsce, gdzie można oddawać hołd bohaterom powojennego podziemia niepodległościowego.

 

Gostyninianie kwiaty i znicze składali w asyście uczniów PUL. Nie zabrakło kombatantów. I tu również nie zabrakło gostynińskich leśników…

  

                                                                                           Część i Chwała Bohaterom! 

 

  Zdjęcia:

  Sławomir Waćkowski  (uroczystość w Warszawie)

  Andrzej Adamski (uroczystość w Gostyninie) - żródło portal gostynin24.pl