Asset Publisher Asset Publisher

Obszary chronionego karjobrazu

W granicach zasięgu terytorialnego nadleśnictwa znajdują się dwa obszary chronionego krajobrazu.

Są to:

  •  OCHK Doliny Przysowy
  • OCHK Doliny Skrwy Lewej

OCHK Doliny Przysowy powstał w 1988 r. i wg rejestru obszarów chronionego krajobrazu udostępnionego przez RDOŚ obejmuje powierzchnię 5 554 ha. Jego faktyczna powierzchnia, wg mapy obszaru udostępnionej przez RDOŚ wynosi 10 633 ha. W granicach zasięgu nadleśnictwa obszar zajmuje 5 916 ha, w tym 1 524 ha gruntów w zarządzie nadleśnictwa. Obecnie obowiązującym aktem prawnym w odniesieniu do obszaru jest Rozporządzenie Nr 13 Wojewody Mazowieckiego z dnia 27 lipca 2006 r. w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Dolina Przysowy (Dz. Urz. Woj. Maz. z 2006 r. nr 157, poz. 6150).

OCHK Dolina Skrwy Lewej utworzony został w 1988 r. i wg rejestru obszarów chronionego krajobrazu udostępnionego przez RDOŚ obejmuje powierzchnię 3 422 ha. Powierzchnia ta również jest błędna, gdyż wg mapy obszaru, udostępnionej przez RDOŚ wynosi ok. 8 373 ha. W granicach zasięgu nadleśnictwa znajduje się cały obszar chronionego krajobrazu, w tym 2 108 ha gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Gostynin. Obecnie jego funkcjonowanie określa Rozporządzenie Nr 18 Wojewody Mazowieckiego z dnia 27 lipca 2006 r. w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Dolina Skrwy Lewej (Dz. Urz. Woj. Maz. Z 2006 r nr 157 poz. 6155).

Wzdłuż wschodniej granicy nadleśnictwa przebiega również granica Gostynińsko-Gąbińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Obszary chronionego krajobrazu wg aktów powołujących, chronione są ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, tereny wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem, a także pełnioną funkcję korytarzy ekologicznych. Na terenach tych wprowadzono szereg ustaleń obejmujących modyfikowanie działań w lasach obejmujące m.in.:

  • utrzymanie ciągłości i trwałości ekosystemów leśnych,
  • wspieranie procesów naturalnej sukcesji,
  • zwiększanie udziału gatunków domieszkowych i biocenotycznych,
  • tworzenie układów ekotonowych,
  • pozostawianie drzew o charakterze pomnikowym, przestojów, drzew dziuplastych oraz części drzew obumarłych,
  • zalesianie terenów porolnych np. w celu zwiększenia możliwości migracyjnych dużych ssaków,
  • utrzymanie i podwyższanie poziomu wód gruntowych, szczególnie na siedliskach wilgotnych i bagiennych,
  • zachowanie istniejących mokradeł, cieków, polan, torfowisk, muraw, wrzosowisk,
  • zwalczanie szkodników owadzich i szkód łowieckich,
  • stopniowe usuwanie gatunków obcego pochodzenia,
  • ochronę siedlisk chronionych gatunków,
  • kształtowanie właściwych proporcji i liczebności populacji gatunków,
  • wykorzystywanie lasów do celów rekreacyjnych,
  • prowadzenie racjonalnej gospodarki łowieckiej.

Źródło: program ochrony przyrody dla N-ctwa Gostynin.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

1000 drzew na minutę

1000 drzew na minutę

Wiosną, gdy temperatura powietrza rośnie, a na roślinach pojawiają się pierwsze wiosenne pąki w lasach w całej Polsce rusza akcja odnowieniowa.  Wiosna to dla leśników bardzo pracowity okres. Corocznie w ciągu kilku tygodni, w Lasach Nadleśnictwa Gostynin leśnicy sadzą blisko milion drzew.  Dzięki temu lasów w naszym kraju przybywa po II Wojnie Światowej stanowiły one 21% kraju obecnie stanowią blisko 30%, a ich powierzchnia ciągle rośnie.  Przybywa również lasów liściastych coraz częściej w naszych lasach spotkać można dęby, buki czy lipy.  Las spełnia wiele funkcji: jest domem wielu gatunków zwierząt, daje nam grzyby i jagody, jest wspaniałym miejscem wypoczynku, ale przede wszystkim zapewnia nam drewno – niezastąpione, naturalne bogactwo, które wykorzystujemy w codziennym życiu. Dzięki corocznej pracy wielu osób w miejsce każdego wyciętego drzewa sadzone są nowe, które zapewnią drewno dla przyszłych pokoleń.

W ramach akcji edukacyjnej „1000  drzew na minutę" dzieci w wieku szkolnym ze szkół z powiatu Gostynińskiego miały okazję posadzić las z leśnikami.  Dla uczniów to była niepowtarzalna lekcja przyrody,  na której mogły zobaczyć jak sadzenie lasu wygląda w praktyce.  Zajęcia zakończyły się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.