Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

historia n-ctwa

       W obecnych granicach Nadleśnictwo Gostynin powstało z dniem 1 stycznia 1992r. na podstawie zarządzenia GDLP nr 20 z dnia 22 listopada 1991r. (wyłączającego obręb Kutno z Nadleśnictwa Gostynin).

      Wchodzące obecnie w skład nadleśnictwa obręby Duninów i Gostynin przed reorganizacją w 1978 roku, stanowiły samodzielne nadleśnictwa, których nazwy pokrywały się z obecnymi nazwami obrębów.

      Lasy obecnego obrębu Duninów to głównie część byłego Nadleśnictwa Duninów, utworzonego w 1945 roku z upaństwowionych gruntów leśnych majątku ziemskiego Duninów i w nieznacznej części z lasów państwowych.

      W okresie przedrozbiorowym dobra te wchodziły w skład starostwa duninowskiego, utworzonego w 1758 roku, wyodrębnionego ze starostwa kowalskiego, w przedrozbiorowym województwie brzesko-kujawskim. Po rozbiorach dobra Duninów przekazano radcy dworu pruskiego von Ike. W posiadaniu tej rodziny, znanej później jako Ike-Duninowscy, dobra te pozostały do II wojny światowej.

      W roku 1960 z Nadleśnictwa Duninów wyłączono ok. 2000 ha lasów, które przekazano w zarząd Nadleśnictwa Czarne. Z kolei w roku 1970 do Duninowa przyłączono ponad 2500 ha lasu ze zlikwidowanego Nadleśnictwa Góry.

      Lasy obrębu Gostynin to głównie byłe lasy miasta Gostynin oraz w niewielkiej części lasy drobnych prywatnych właścicieli, upaństwowione po II wojnie światowej.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ wraz ze Stowarzyszeniem Sympatyków Klubu Wisła Płock i Oddziałem IPN w Warszawie, podobnie jak w latach ubiegłych, są organizatorami tegorocznego Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Płocku. Obchody tego wyjątkowego święta odbędą się w dniu 3 marca br.

            Uroczystości rozpoczną się mszą św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. Biskupa Piotra Libery, o  godz. 12:00 w Bazylice Katedralnej WNMP, podczas której nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy memoratywnej upamiętniającej żołnierzy podziemia niepodległościowego - Żołnierzy Wyklętych. Wsparcia finansowego inicjatywie udzielił partner projektu PKN ORLEN.

            Po zakończeniu Mszy św., na placu przedkatedralnym, zostanie sformowana kolumna 6. Płockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy, wraz z rekonstruktorami, przejdą  w rytm marszów granych przez Szkolną Orkiestrę Dętą ZST, pod Panteon Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu  przy al. F. Kobylińskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty.

             Ostatnim akordem tegorocznego święta będzie koncert Andrzeja Kołakowskiego z towarzyszeniem Orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku, który rozpocznie się o godz. 18:00 w auli tejże szkoły – wstęp wolny.

 

Partnerami uroczystości są: Państwowa Szkoła Muzyczna w Płocku oraz Lasy Państwowe.

            Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Płocku został objęty patronatem: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL, Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Związku Żołnierzy NSZ.